Conference Championship Central!

While the two primary weeks of the NCAA Division III swimming and diving conference championship season are three and four weeks away, the official start of postseason fun begins in less than two weeks when the CUNYAC holds their league meet in the Bronx. Below, we have listed all of the major end of year conference championships, both standard and swim conference (i.e., Metro/NEISDA), and, while many of the links are bare at this point, we will be updating them as they become available in the coming weeks. If you’re aware of any meets or teams that we are missing, please let us know.

WEEKS ZERO/ONE
WEEK TWO
WEEK THREE

WEEKS ZERO + ONE

CUNYAC (completed)
Friday, February 1 – Sunday, February 3 • Bronx, N.Y. • Lehman College
Teams: Baruch, Brooklyn, Hunter, John Jay, Lehman, Staten Island, York
Full Results: https://www.collegeswimming.com/results/118550/
Men’s Champ: Baruch
Women’s Champ: Baruch

College Conference of Illinois and Wisconsin Diving Championships (completed)
Saturday, February 9 • Bloomington, IL • Illinois Wesleyan
Teams: Augustana, Carroll, Carthage, Illinois Wesleyan, Millikin, North Central, Wheaton
Diving Results: https://static.cciw.org/custompages/CCIW_Links/Swimming/Results/2019/DivingResults19.htm

Great Northeast Athletic Conference (completed)
Friday, February 1 – Sunday, February 3 • Dartmouth, Mass. • Simmons
Teams: Colby-Sawyer, Elms, Gordon, Husson, Norwich, Regis, Simmons St. Joseph (CT), St. Joseph’s (ME)
Full Results: http://athletics.simmons.edu/sports/wswimdive/2018-19/files/2019_GNAC_CHAMPIONSHIP_RESULTS_THROUGH_DAY_THREE.htm
Men’s Champ: Norwich
Women’s Champ: Simmons

Little East Women’s Championships (completed)
Saturday, February 9 • Dartmouth, Mass. • UMass-Dartmouth
Teams: E. Connecticut, Keene State, Plymouth State, Rhode Island College, UMass-Dartmouth, W. Connecticut, Westfield State
Final Results: https://www.littleeast.com/sports/wswimdive/2018-19/files/Results_Little_East_Conference_2019_final.html
Champion: Keene State

Northwest Conference Conference (completed)
Thursday, February 7- Sunday, February 10 • Federal Way, Wash. • Puget Sound
Teams: George Fox, Lewis & Clark, Linfield, Pacific, Pacific Lutheran, Puget Sound, Whitman, Whitworth, Willamette
Results: http://results.teamunify.com/pnws2/
Men’s Champ: Whitworth
Women’s Champ: Whitman

Skyline Conference Championships (completed)
Friday, January 25- Saturday, January 26 • Purchase, NY • Purchase College
Teams: Maritime, Merchant Marine, Mount Saint Mary, Old Westbury, Purchase, Sarah Lawrence, St. Joseph’s-Brooklyn, St. Joseph’s-Long Island
Final Results: https://t.co/NGXu3MqvqI
Men’s Champ: Merchant Marine
Women’s Champ: Merchant Marine

SunCoast Swimming Conference Championships (completed)
Wednesday, February 6 – Saturday, February 9 • Orlando, FL • YMCA Aquatic Ctr. (Keiser)
Teams: LaGrange, Pfeiffer
Final Results: https://s3.amazonaws.com/sidearm.sites/keiser.sidearmsports.com/documents/2019/2/9/full_results.pdf
 

WEEK TWO

Allegheny Mountain Collegiate Conference
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • Erie, Pa. • Penn State Behrend
Teams: Alfred State, Franciscan (W), Penn State Altoona, Penn State Behrend, Pitt-Bradford, SUNY-Dehli
Live Results: http://swim.bd.psu.edu/realtime/
Live Video/Meet Website (separate video links each session): http://psblions.com/sports/mswimdive/2018-19/AMCC_Championship

Atlantic East Conference
Friday, February 15 – Sunday, February 17 • Scranton, Pa. • Marywood University (Hosted by Cabrini)
Teams: Cabrini, Immaculata, Marymount
Meet Website: https://atlanticeast.com/tournaments/?id=7
Live Results: http://sidearmstats.com/atlanticeast/swimming/index.htm
Live Video: https://www.youtube.com/channel/UCFjvxfpVHF6dOE1ikY-5GeQ/featured

Capital Athletic Conference Championships
Thursday, February 14 – Sunday, February 17 • St. Mary’s City, Md. • St. Mary’s College of Maryland
Teams: Frostburg St., Mary Washington, Salisbury, St. Mary’s, York (PA)
Live Results: http://results.teamunify.com/mscbac/
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/smcm/

College Conference of Illinois and Wisconsin Swimming Championships
Swimming: Thursday, February 14 – Saturday, February 16 • Pleasant Prairie, WI • Pleas. Prairie RecPlex
Teams: Augustana, Carroll, Carthage, Illinois Wesleyan, Millikin, North Central, Wheaton
Meet Website: https://cciw.org/sports/2019/1/21/MSWIM_0121194819.aspx
Live Results: http://upload.swimcloud.com/118547/
Live Video: 

Heartland Conference
Thursday, February 14 – Saturday, February 16 • Terre Haute, Ind. • Rose-Hulman
Teams: Anderson, Franklin, Manchester, Rose-Hulman, Transylvania
Meet Website: http://www.heartlandconf.org/sports/mswimdive/2018-19/championship
Live Results: http://collegeswimming.us/results/18557/

Landmark Conference
Friday, February 15- Sunday, February 17 • Germantown, Md.
Teams: Catholic, Drew, Elizabethtown, Goucher, Juniata, Marywood, Scranton, Susquehanna
Live Swimming Results: http://sidearmstats.com/marywood/swim/index.htm
Live Diving Results: https://secure.meetcontrol.com/divemeets/system/meetinfoext.php?meetnum=5843
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/landmark/

Liberal Arts Championships
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • Cedar Rapids, Iowa. • Coe College
Teams: Coe, Illinois Tech, Loras, Luther, Mills, Morningside, Nebraska Wesleyan, Principia, Simpson
Live Results: http://www.coeathletics.com/stats/sdlive/evtindex.htm
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/coe/

Middle Atlantic Conference Championships
Thursday, February 14 – Sunday, February 17 • York, PA
Teams: Albright, Arcadia, FDU-Florham, Hood, King’s, Lebanon Valley, Lycoming, Messiah, Misericordia, Stevenson, Widener, Wilkes
Live Results: http://www.swimyorky.org/realtime/
Live Video: http://gomacsports.com/sports/2018/6/29/2019SwimChampionship.aspx

Midwest Conference Championships
Friday, February 15- Sunday, February 17 • Grinnell, Iowa • Grinnell College
Teams: Beloit, Grinnell, Illinois College, Knox, Lake Forest, Lawrence, Monmouth, Ripon
Live Results:
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/grinnell/

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference
Thursday, February 14 – Sunday, February 17 • Minneapolis, Minn. • U. of Minnesota
Teams: Augsburg (W), Carleton, Concordia (W), Gustavus Adolphus, Hamline, Macalester, Saint Benedict (W), Saint John’s (M), St. Catherine (W), Saint Mary’s, St. Olaf, St. Thomas
Live Results: https://static.stkatesathletics.com/custompages/MIACswim/index.htm
Live Video: https://www.miacathletics.com/playoffs/2018-19/SD19/webcast

NESCAC Women’s Championships
Thursday, February 14- Sunday, February 17 • . • Wesleyan College
Teams: Amherst, Bates, Bowdoin, Colby, Connecticut College, Hamilton, Middlebury, Trinity (CT), Tufts, Wesleyan, Williams
Live Results: http://www.collegeswimming.us/results/104693/
Live Video: https://www.nsnsports.net/conferences/nescac/

North Coast Athletic Conference
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • Granville, Ohio • Denison University
Teams: Allegheny, Denison, DePauw, Hiram, Kenyon, Oberlin, Ohio Wesleyan, Wabash, Wittenberg, Wooster
Live Results: https://livestats.denison.edu/swimming/
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/denison/

North East Athletic Conference
Friday, February 15- Sunday, February 17 • Cazenovia, N.Y. • Cazenovia College
Teams: Cazenovia, Cedar Crest, Gallaudet, SUNY-Cobleskill, Wells
Live Results:
Meet Website/Live Video: https://cazenoviawildcats.com/sports/2019/1/15/swimming-diving-championship-event-page.aspx

Ohio Athletic Conference
Thursday, February 14 – Saturday, February 16 • Akron, Ohio • U. of Akron (Wilmington)
Teams: Baldwin Wallace, John Carroll, Mount Union, Ohio Northern, Wilmington
Live Results: http://homepages.bw.edu/~stats/swim/oac/
Meet Website/Live Video (daily links): http://www.wilmingtonquakers.com/sports/mswim/OAC

Old Dominion Athletic Conference
Friday, February 15- Sunday, February 17 • Greensboro, N.C.
Teams: Bridgewater, Emory & Henry, Ferrum, Greensboro, Guilford, Hollins, Randolph, Randolph-Macon, Roanoke, Sweet Briar, Virginia Wesleyan, Washington and Lee
Meet Website: http://www.odaconline.com/tournament/swim/index
Live Results: http://www.greensboroaquaticcenter.com/race-results?race=2019ODAC
Live Video: http://www.odaconline.com/tournament/swim/2019championships/streaming-channel

Presidents’ Athletic Conference Championships
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • Grove City, Pa. • Grove City College
Teams: Bethany, Chatham, Grove City, Saint Vincent, Washington + Jefferson, Westminster
Live Results: http://www2.gcc.edu/sports/livescore/swim/
Live Video: https://livestream.com/accounts/13431056/events/8544999

Southern Athletic Association Championships
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • Birmingham, Ala. • CrossPlex Aquatic (Hendrix)
Teams: Berry, Birmingham-Southern, Centre, Hendrix, Rhodes, Sewanee
Live Results (bottom of page): https://hendrixwarriors.com/sports/2019/2/5/2019-saa-swimming-diving-championships.aspx
Live Video: http://watchthegamelive.com/saa-swimming-championships/

Southern Collegiate Athletic Conference Championships
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • San Antonio, Texas • Palo Alto College
Teams: Austin, Centenary, Colorado College, McMurry, Southwestern, Trinity (TX), U. of Ozarks
Live Results: http://results.chrissabato.com/centenary/swimming/evtindex.htm
Live Video: http://sportsgram.net/

University Athletic Association Championships
Wednesday, February 13 – Saturday, February 16 • Chicago, IL • UChicago
Teams: Brandeis, Carnegie Mellon, Case Western Reserve, Chicago, Emory, NYU, Rochester, Washington-St. Louis
Meet Website: https://athletics.uchicago.edu/sports/mswimdive/2018-19/uaa
Live Results: http://upload.swimcloud.com/118607/
Live Video: https://athletics.uchicago.edu/sports/mswimdive/live-video

Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference Championships
Thursday, February 14 – Saturday, February 16 • Brown Deer, Wis. • Walter Schroeder Aquatic (UWEC)
Teams: UW-Eau Claire, UW-La Crosse, UW-Oshkosh, UW-Stevens Point, UW-Whitewater
Live Results: MeetMobile
Live Video:


WEEK THREE

Centennial Conference
Thursday, February 21 – Sunday, February 24 • Gettysburg, Pa. • Gettysburg College
Teams: Dickinson, Franklin & Marshall, Gettysburg, McDaniel, Swarthmore, Ursinus, Washington College
Live Results: http://public.gettysburg.edu/~sfumagal/index.htm
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/gettysburg/

Empire 8 Championships
Wednesday, February 20 – Saturday, February 23 • Webster, N.Y.
Teams: Alfred, Hartwick, Nazareth, Stevens, Utica
Live Results: http://sidearmstats.com/alfred/swimming/index.htm
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/nazareth/

Liberty League
Wednesday, February 20 – Saturday, February 23 • Ithaca, N.Y. • Ithaca College
Teams: Bard, Clarkson, Ithaca, RIT, RPI, Skidmore, St. Lawrence, Union, Vassar
Live Results: http://athletics.ithaca.edu/custompages/swimlive/
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/ithaca/

Metropolitan Swimming Championships
Friday, February 22- Sunday, February 24 • Piscataway, N.J. • Rutgers University
Teams: Baruch, Hunter, Kean, Lehman, Montclair State, Mount Saint Mary, Merchant Marine, New Rochelle, Ramapo, Rowan, Stevens, SUNY-Maritime, Staten Island, Sarah Lawrence, TCNJ, William Paterson,
Meet Website: http://www.metsconference.com/
Live Results: http://www.metsconference.com/201X/2019/RTR/index.htm

Michigan Intercollegiate Athletic Association
Wednesday, February 20 – Saturday, February 23 • Holland, Mich. • Hope College
Teams: Albion, Alma, Calvin, Hope, Kalamazoo, Olivet
Live Results: http://results.teamunify.com/mimla/
Live Video (separate link for each night): https://www.miaa.org/sports/mswimdive/2018-19/releases/ChampCentral

NEISDA Swimming and Diving Championships
Thursday, February 21 – Sunday, February 24 • Cambridge, MA • MIT
Teams: Bridgewater St., Colby-Sawyer, E. Connecticut St., Elms, Gordon, Husson, Keene State, New England, Norwich, Plymouth State, Regis, Rhode Island College, Roger Williams, Saint Joseph, St. Joseph’s (ME), Simmons, UMass-Dartmouth, Westfield State, W. Connecticut St., W. New England
Live Results:
Live Video (separate link for each session): https://neisda.com/championship-info

NESCAC Men’s Championships
Thursday, February 21- Sunday, February 24 • Middlebury, VT • Middlebury College
Teams: Amherst, Bates, Bowdoin, Colby, Connecticut College, Hamilton, Middlebury, Trinity (CT), Tufts, Wesleyan, Williams
Live Results: http://upload.swimcloud.com/104719/
Live Video: https://www.nsnsports.net/conferences/nescac/

NEWMAC Championships
Thursday, February 21 – Sunday, February 24 • Worcester, MA. • WPI
Teams: Babson, Clark, Coast Guard, MIT, Mount Holyoke, Springfield, Smith, Wellesley, Wheaton (MA), WPI
Live Results: https://athletics.wpi.edu/links/5kmhik
Live Video: https://athletics.wpi.edu/sports/swimdive/live

Southern California Intercollegiate Athletic Conference
Diving: Saturday, February 16 – Sunday, February 17
Swimming: Thursday, February 21 – Sunday, February 24 • Commerce, Calif.
Teams: Caltech, Cal Lutheran, Chapman, C-M-S, La Verne, Occidental, Pomona-Pitzer, Redlands, Whittier
Live Results: https://www.thesciac.org/championships/2018-19/Swimming_-_Diving/2019_Swimming_-_Diving_Championships
Live Video: https://portal.stretchinternet.com/sciac/index.htm

SUNYAC Championships
Wednesday, February 20 – Saturday, February 23 • Buffalo, N.Y. • Erie Community College
Teams: Buffalo State, Fredonia, SUNY-Brockport, SUNY-Cortland, SUNY-Geneseo, SUNY-New Paltz, SUNY-Oneonta, SUNY-Oswego, SUNY-Potsdam
Live Results: http://www.peakaquatics.com/liveresults/2019/02/sunyac/index.htm
Live Video: http://portal.stretchinternet.com/sunyac/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s